3.7.2023 lukupiiri Köyliössä Villa Linturissa

Tervetuloa maanantaina 3.7. 2023 lukupiiriin Köyliöön Villa Linturiin. Valitsimme päivän niin, että illalla klo 19 on mahdollisuus mennä Tuiskulan Kesäteatteriin. Siellä on tämän kesän näytelmänä Eemeli, Ilmiin paruuni https://tuiskula.info/tuiskulan-kesateatteri/naytelma/

Kirjaksi sovimme Frans Emil Sillanpään romaanin Ihmiset suviyössä. Tämä kirja valittiin luettavaksi, koska Köyliö-seuran kesäretkellä on tilaisuus päästä oopperaan Hämeenkyröön, missä esitetään Ihmiset Suviyössä- ooppera,https://festiwaalit.com/
Salmin Aimo lupasi esitellä kirjailijan ja kirjan.

Toukokuun lukupiirissä 9.5. Turussa meitä oli yhdeksän osallistujaa. Joel Haahtelan pienoisromaani Yö Whistlerin maalauksessa osoittautui varsin runsaaksi anniltaan. Marita kertoi kirjailija Haahtelasta. Moni asia hänen lapsuudestaan, nuoruudestaan, vanhemmistaan ja uskonnollisuudestaan ovat näkyvissä myös hänen romaanissaan, vaikka minäkertoja onkin fiktiivinen henkilö. Kirjan hämmästyttävän monet teemat antoivat aiheet runsaaseen keskusteluun.

Santalan Helena kertoi Köyliö-seuran tuoreimmat kuulumiset tulevista Köyliö-päivistä ja kesäretkestä.

Kiitokset kaikille mukana olleille.

Köyliö-seurassa tapahtuu: Köyliö-päivät 17.-18.6., Lukupiirimme 3.7. ja Köyliö-seuran kesäretki 15.7. Sastamalaan ja Hämeenkyröön oopperaan. Seuratkaapa ilmoittelua tapahtumista ja tervetuloa mukaan!

Lämpimin terveisin Marita