Köyliö-seura on vuoden 2024 kotiseutuyhdistys

 Kiitos Köyliö-seuran jäsenet, meidän kaikkien tekemän laadukkaan toiminnan vuoksi seuramme valittiin Vuoden kotiseutuyhdistykseksi.  Ollaan yhdessä iloisia ja ylpeitä saamastamme tunnustuksesta. Kuvassa julkaisujaoston puheenjohtaja Samuli Vahteristo, perinnejaoston puheenjohtaja Lassi Kauko, Ystävät-jaoston kokoava voimanainen Helena Santala, puheenjohtaja Pirkko Peltola, varapuheenjohtaja Tuula Kytövuori julkaisutoiminnalle ilmeen luova Simo Nummi. Kuva: Ari Ståhlman

Suomen Kotiseutuliitto on valinnut Köyliö-seuran Vuoden kotiseutuyhdistykseksi.

Katso myös https://kotiseutuliitto.fi/jasentyossa-ansioitunut-koylio-seura-on-vuoden-kotiseutuyhdistys/

Liiton perusteluissa todetaan, että Köyliö-seura on aktiivinen ja monipuolista kotiseututyötä tekevä yhdistys. Seura toimii hyvässä yhteistyössä Köyliön kyläyhdistysten, eri järjestöjen, seurakunnan ja Säkylän kunnan kanssa. Yhteistyöllä saavutetaan paljon etuja esimerkiksi lukuisien tilaisuuksien järjestämisessä. Katso liitteestä lisätietoja. 

Suomen Kotiseutuliitto on 75 vuotta vuonna 2024 täyttävä kotiseututyön keskusjärjestö ja yksi maan suurimmista kansalaisjärjestöistä. Kotiseutuliitto vaalii kulttuurin monimuotoisuutta ja kulttuuriperintöä, nostaa esille paikalliskulttuureita, tukee kotiseututyötä sekä vaikuttaa yhteiskunta- ja aluesuunnitteluun. Liiton jäsenistöön kuuluu noin 720 kotiseutu-, kaupunginosa- ja muuta yhdistystä, yli sata kuntaa ja lähes kaikki maakuntien liitot. Kotiseutuliiton jäsenkentässä toimii noin 150 000 aktiivista kansalaista.